معارف قرآنی همان روایات اهل بیت علیهم السلام است

معارف قرآنی همان روایات اهل بیت علیهم السلام است

گفتگو با قاری برجسته ی قرآن کریم جناب آقای کریم منصوری

در ابتدای گفتگو، جناب آقای منصوری از خودتان برای ما بگویید؟

متولد سال 1347. در آبادن متولد شدم، تحصیلات خودم را تا مقطع دیپلم در آبادان ادامه دادم، و هم اکنون در یک ارگان دولتی مشغول به کار هستم.
از دوران نوجوانی اشتیاقی عجیب به قرآن، قرائت و مفاهیم آیات قرآنی داشتم، و از سال 59 به صورت رسمی فعالیت خودم را در آموزش قرآن کریم دنبال کردم و بحمد الله موفق شدم در دوره ی کوتاهی به فنون قرائت قرآن در حد مطلوب دست پیدا کنم.
باگوش دادن به نوار قرائت قاریان مشهور مصری، سطح قرائتم را ارتقا بخشیدم و در همان زمان وبا توفیق الهی توانستم قرآن را حفظ کنم.
اساتید بنده افرادی چون سید صالح، گروسی، رکابی، منصوری، عبدالله زاده، موسوی، اربابی و خدام حسینی بودند و توانستند کمک های فراوانی به من داشته باشند.

چطور با قرآن مأنوس و به آن علاقمند شدید؟

از دوران نوجوانی اشتیاقی عجیب به شنیدن قرائت قرآن کریم داشتم، مادرم بسیار مرا به تلاوت صحیح قرآن کریم تشویق می کرد، تمامی موفقیت های خودم را مدیون مادرم هستم، چونکه اگر مادرم نبود بی شک به این مراحل نمی رسیدم.

آیا در حفظ قرآن کریم با روش منظم و خاصی عمل می کردید؟

من در حفظ و قرائت قرآن کریم چندین روش را برخودم اجرا کردم، یعنی به هیچ عنوان از روش خاصی استفاده نمی کردم، با برنامه ریزی که خودم آن را بر خود جاری کردم توانستم در حوالی مدت دو سال متوالی قرآن کریم را حفظ کنم.
در زمینه ی قرائت قرآن کریم، همانطور که ذکر کردم با شنیدن نوار و کاست های قاریان مصری شروع کردم و چون مسلط به لهجه ی عربی بودم، توانستم به سرعت به قرائت قرآن کریم تسلط یابم.

آیا شما برای خوانندگان محترم، برنامه ای برای حفظ قرآن کریم دارید؟

مهم ترین برنامه ی قرآنی اراده ی فردی است، اگر کسی در بهترین کلاس های حفظ و مفاهیم شرکت کند ولی میل به آن نداشته باشد بدون هیچ شک و تردیدی به هیچ دستاوردی نخواهد رسید، اگر اراده باشد حفظ و مفاهیم قرآن کریم آسان خواهد شد.
آن فرد با اراده اگر روزی دو ساعت برای حفظ قرآن وقت بگذارد، به نظر من طی یک سال و نیم می تواند حافظ کل قرآن کریم شود.

هدف از فعالیت پایگاه کتاب هدایت، نشر مفاهیم قرآنی است، به نظر شما چرا به نشر مفاهیم قرآن کم اهمیت داده می شود؟

دلیل آن واضح است، هم اکنون اگر شما به رشته ی قرائت و حفظ قرآن کریم نگاهی داشته باشید، خواهید دانست که این رشته ها در صدر رشته های قرآنی قرار دارند، تبلیغات در مدارس، رسانه، مسابقات بین المللی و دیگر مسائل باعث شده است که افراد میل وافری به انضمام این رشته ها داشته باشند.
اگر موضوع نشر مفاهیم قرآنی رسانه ای شود بدون شک شاهد آن خواهیم بود که افراد فراوانی به سمت رشته ی مفاهیم قرآن کریم روی خواهند آورد.
من به نوبه ی خودم از مسئولین قرآنی در چندین جا و زمان درخواست رسیدگی به این موضوع را مطرح کرده ام، درست است که قرائت و حفظ کلام وحی مساله ی بسیار مهمی است ولی مفاهیم قرآن کریم مهم تر از این رشته ها است، زیرا که اگر مفاهیم قرآن در بین مردم نشر شود، شاهد تغییر اخلاق و تمامی حرکات جامعه خواهیم بود.

به نظر شما تعامل فراکسیون قرآن با نهادها و دستگاه‌ها در کشور چگونه است؟

من به عنوان عضو کوچک جامعه ی قرآنی از تمامی مسئولان قرآنی تقاضا دارم، لازم است تعامل و ارتباط فراکسیون با نهادها و دستگاه‌های قرآنی بیشتر شود؛ اگر تعامل بین جامعه ی قرآنی روز به روز بیشتر شود، یک جامعه ی قرآنی واحدی تشکیل خواهد شد و این مسأله به نوبه ی خود می تواند رشد و فعالیت چشم گیری در عرصه ی قرآن داشته باشد.

شما مطالعات و پژوهش های قرآنی را چگونه ارزیابی می کنید؟

مطالعات در عرصه ی مفاهیم و پژوهش قرآن کریم ضیعف است، به نظر اینجانب اگر بخواهیم فعالیت های خودمان را در عرصه ی مفاهیم قرآن کریم آغاز کنیم، باید مسئولین قرآنی با آموزش و پرورش هماهنگ شوند، اگر جامعه ی قرآنی بخواهیم، باید کودکان خودمان را در همان دوران ابتدایی تربیت کنیم.
باید مشوق کودکان خود شویم، باید آنها را به طرف قرآن کریم و مفاهیم باارزش آن هدایت کنیم، هم اکنون شما نظر یک دانش آموز نوجوان را در خصوص درس عربی جویا شوید. بلافاصله آن جوان از خشک بودن عربی خواهد گفت، باید زبان قرآن نزد جوانان و نوجوانان ما محبوب شود.
به همین دلیل است که نوجوانان ما رغبت آنچنانی به مفاهیم قرآنی ندارند، باید ریشه ها تقویت شود، باید جوانان را به مفاهیم قرآن کریم تشویق کرد.

لطف میکنید درباره این زبان قرآن که در خلال صحبتها به آن اشاره شد کمی توضیح بدهید؟

همان گونه که می دانیم، زبان قرآن کریم به مفهوم لغت قرآن کریم عربی است، باید زبان عربی در حین آموزش نوجوانان تقویت شود، بعضی ها طوری از مفاهیم قرآنی دم می زنند که انگار مسلط به زبان عربی هستند، مجددا تقویت زبان عربی در بین جوانان را مطرح می کنم، صحبت هایی از جانب مسئولین قرآنی با مسئولین آموزش و پرورش شده است، امیدواریم در این زمینه به راستی قدم های سرنوشت سازی صورت گیرد.

در حال حاضر مهم ترین وظیفه ی مسئولین قرآنی چیست؟

باید استعدادهای درخشان قرآنی را شناسایی شوند، باید از خلال پرورش های قرآنی افراد مستعد و قرآنی به بار آیند، تربیت شخصیت قرآنی، اساسی ترین محور تربیتی قرآن است.
باید از نوجوانان گروه سنی 12 الی 18 سال بیشترین استفاده ها برده شود، زیرا نسل بعدی قرآنی ما وابسته به این گروه سنی است، برخی از مسئولین در آمارهای جدید خود خاطر نشان کردند که از جمعیت نوجوان کشور حدود بیست هزار فرد قرآنی فعالیت دارند، این آمار اگر واقعیت داشته باشد مایه ی تاسف است.
باید از زمینه ی ذهنی و تربیتی نوجوانان علاقمند به قرآن و مانوس به کلام الهی استفاده کرد، البته این شکوفایی فقط با حمایت اساتید و شخصیت های قرآنی جامعه بارور خواهد شد.

در خلال صحبت ها، از فراگیر شدن قرآن کریم سخن گفتید، چگونه کلام خدا و مفاهیم کلام وحی را در جامعه گسترش دهیم؟

مشکل ما هم اینجاست، ما توقع داریم که یک مقام مسئول یا یک مرجع تقلید یا یک شخصیت بزرگ برای قرآن قدم بردارد، تمامی مسلمانان در تبلیغ، نشر و مفاهیم قرآن کریم مسئول هستند، اگر ذره ای از مقام قرآن را می دانستیم، حاضر بودیم که برای قرآن جان بدهیم.
هرکس به به تناسب خود می تواند به تبلیغ قرآن بپردازد، به نظر من هم اکنون تبلیغ قرآن باید به صورت جدی در جامعه ی کنونی و فضای مجازی انجام گیرد.
مگر اکنون چند رسانه ی مجازی شیعه، برای قرآن فعالیت دارند، جبهه ی مقابل تشیع اکنون با هزینه های گزاف به ظاهر برای قرآن فعالیت دارند، باید از فعالیت قرآنی وهابی در هراس داشت، زیرا که رشد مفاهیم قرآنی به روش وهابیت به گونه ای تبلیغ یهود است.

منظور از این اصطلاح «تبلیغ قرآنی وهابی» چیست؟

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در آن حدیث معروف فرمودند : انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی اهل بیتی، ما إن تمسكتم بهما لن تضلوا بعدي أبدا.
تمامی فعالیت های قرآنی باید در پرتو این روایت باشد، اگر غیر از این باشد تبلیغ قرآن وهابی خواهد بود، در حقیقت معارف قرآنی همان روایات اهل بیت علیهم السلام است، باید در راستای نشر معارف اهل بیت در ضمن معارف قرآنی کوشا باشیم.
تبلیغ قرآنی باید به طور عمقی صورت گیرد، یعنی طبق روایت فوق، متأسفانه اکنون رشد جامعه ی قرآنی سطحی است، یعنی در حد رسانه و تبلیغ؛ باید به رشد مفاهیم قرآنی به صورت اساسی اهمیت داده شود، امیدواریم که دوستان به هرنحوی که هست، اقدام به همچو فعالیت های بی نظیری داشته باشند.
امیدوارم پایگاه شما در فضای مجازی از جمه پایگاه هایی باشد که در آن مفاهیم قرآنی همراه با مفاهیم اهل بیت علیهم السلام به دیگران عرضه شود.

جناب حاج کریم منصوری، از طرف پایگاه اطلاع رسانی کتاب هدایت، از شما کمال تشکر را داریم و امیدواریم که ما و شما از زمره ی خادمان قرآن کریم باشیم.

من هم به نوبه ی خودم از شما سپاسگزارم و از خداوند متعال درخواست دارم در زمره ی کسانی نباشیم که باعث غربت قرآن کریم در جامعه شویم.

دیدگاه شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>