اگر جوانان مفاهیم قرآنی را درک کنند و بفهمند، جامعه قرآنی خواهد شد

اگر جوانان مفاهیم قرآنی را درک کنند و بفهمند، جامعه قرآنی خواهد شد

گفتگو با قاری برجسته ی قرآن کریم و قاری و مؤذن حرم سیدالشهداء علیه السلام حاج مصطفی الصراف

استاد گرانقدر؛ در ابتدا از شما می خواهیم که از شخصیت خودتان برای ما بگویید…

در سال 1950 در کربلا متولد شدم. تاثیر زیادی از پدرم که به خوبی قرآن تلاوت می کرد، پذیرفتم. در دوره های تلاوت قرآن که زیر نظر اساتیدی چون «محمد حسین الکاتب»، «سید حین السیف»، «ملا حمودی النجار» و «حمید البرام» در حرم مطهر امام حسین علیه السلام برگزار می شد، شرکت می کردم. پس از آن به عنوان مؤذن در روضه عباسی شروع به کار کردم و وقتی که حاج جواد المؤذن مؤذن حرم مطهر امام حسین علیه السلام فوت کرد، در سال 1970 به عنوان مؤذن حرم مطهر امام حسین علیه السلام انتخاب شدم.
پدر بزرگوارم مرا بسیار در این امر تشویق می کرد، به لطف دعاهای پدر و مادرم در ابتدای جوانی به مدارج قرآنی فراوانی رسیدم، پس از آنکه موذن حرم شدم، مجوز برگزاری دوره های قرآنی را در کربلا نیز گرفتم به این ترتیب دوره های قرآن کریم زیادی را در مسجد «العطاریین» و خیابان «العباس» برگزار کردم. مشوق من در این زمینه  افرادی نظیر سید کاظم القزوینی،  شیخ عبدالزهره الکربلایی و شیخ هادی الکربلایی بودند.

جناب حاج مصطفی، هم اکنون اوضاع قاریان عراق به چه صورت است؟

همانطور  که می دانید، حزب ملعون و خبیث بعث، از همه ی جهات به مذهب ما ضربه وارد ساخت، به طبع حزب بعث تمامی قاریان را زیر نظر داشت، بسیاری از آنها را به شهادت رسانید، و عده ای دیگر را حتی تبعید کرد.
البته بنده هم از این قاعده مستثنا نبودم، بعثی ها مرا به ایران تبعید کردند، من هم در ایران در تهران و قم توانستم به راه قرآنی خودم ادامه دهم و بحمدالله توانستم بسیاری از محبین اهل بیت علیهم السلام را در منهج قرآنی تربیت کنم، بعد از سقوط نظام بعث به عراق بازگشتم و توانستم و البته با کمک مرجعیت دینی وسایر دوستان در کربلای معلی چندین مدرسه ی قرآنی به پا سازیم، و هم اکنون هم به عنوان مدرس تلاوت و حفظ در این مدارس فعالیت می کنم.

جناب استاد، در حال حاضر فعالیت این مدارس به چه شکلی می باشد؟

این مدارس نوپا هستند، ما در استان های جنوب عراق توانستیم این مدارس را افتتاح کنیم، فعالیت در این مدارس به این شکل است که هرکس به هرنحوی به قرآن کریم علاقه دارد می تواند در این مدارس حضور داشته باشد.
در این مدارس علاوه بر تلاوت و حفظ، معارف ومفاهیم قرآنی به جوانان تدریس می شود، همانطور که می دانیم اگر جوانان مفاهیم قرآنی را درک کنند و بفهمند، جامعه قرآنی خواهد شد، چرا که جوانان پایه ی یک جامعه هستند.
جامعه ی عراق، جامعه ای است فرسوده حال، ما باید از جوانان خود برای سرزنده کردن جامعه ی خود استفاده کنیم، همانطور که می بینیم تروریسم در عراق بیداد می کند، ولی درعین حال هیچ وقت ما شاهد به آن نبودیم که جوانان عرصه را ترک کنند.
به طور میانگین این مدارس که هم اکنون تحت اشراف دارالقرآن آستان قدس حسینی فعالیت می کند پنجاه مدرس هستند که در هر مدرس قرآنی حدود دویست نفر از جوانان مشغول به تحصیل مفاهیم و دیگر رشته های قرآنی هستند.

روش تدریس تلاوت قرآن کریم در این مدارس به چه شکلی است؟

بحمدالله درچندین سال گذشته، به دنبال آن بودیم که سبک عراقی در تلاوت قرآن کریم پیاده شود، ما در این مدارس به هیچ عنوان از سبک های مصری و دیگر سبک ها استفاده نمی کنیم، راه و روش تدریس در این مدارس، عراقی است، البته تلاوت عراقی فن خاصی ندارد ولی ما به دنبال زنده کردن سبک عراقی هستیم، ناگفته نماند از سبک های مصری و دیگر سبک ها در مقاطع بالاتر استفاده می شود.

آیا قاریانی هم از این مدارس فارغ التحصیل شدند؟

بله، بحمدالله قاریان زیادی از این مدارس فارغ التحصیل شدند که از جمله آنها می توان به «حاج اسامه»، «جاسم السماک»، «محمد الطیار»، «سید جعفر الشامی»، «سید هاشم السندی»، و عده دیگری از جوانان نظیر «شیخ حسن الشمری»، «عادل صاحب»، «سید علی امین» و «سید محمد العلوی» اشاره کرد.

در بین مقامات هفتگانه معمول و مرسوم در قرائت قرآن کریم، کدام یک را پیشتر می پسندید؟

البته من همه مقامات را می خوانم اما نزدیک ترین مقام به من، مقام «صبا» و «رست» است که به درونم نزدیک تر است. من درس این مقامات را نخوانده ام.

آیا دوره های تلاوت قرآن برگزار کرده اید، آیا روی صدایتان آموزش دیده اید و آیا شیوه خاصی در قرائت دارید؟

در ابتدا باید بگویم که من شیوه خاصی در قرائت ندارم. صوت، نعمتی است که خداوند به برخی از بندگان خود عطا می کند من هم از جمله این بندگان هستم.  من از هر چیزی که برای صوت ضرر دارد، دوری می کنم.
اما در زمینه تدریس، آموزش قرائت قرآن، و احکام تلاوت، دوره های تابستانی زیادی را برای کودکان برگزار کرده ایم و در اکثر آنها هم موفق بوده ایم.  علاوه بر این دوره های آموزشی برای بزرگسالان هم برگزار کردیم که همواره شب ها و در صحن امام حسین علیه السلام برگزار می شد.

استاد، به نظر شما چرا قرآن در جامعه ی اسلامی مهجور است؟

وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا… ظاهرا باید چنین چیزی باشد، باید نعمت بزرگی را داشته باشیم و از آن استفاده نکنیم! اگر قرآن مهجور نباشد قرآن غلط می شود! قرآن در جامعه ی اسلامی شناخته شده نیست، قرآن مظلوم است.
متعجب هستم که یک سایت قرآنی در محوریت معرفی مفاهیم قرآن، در حال فعالیت است، از شما می خواهم که به کار خود ارزش دهید و وقت برای کتاب خدا بگذارید، لااقل شما قرآن را مهجور نگه ندارید.

استاد گرانقدر، به نوبه ی خودم و همکارانم از شما سپاسگزاریم…
درپایان دوست داریم که نکته ای را به ما گوشزد کنید…

دوست دارم هم زمان با میلاد سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام سخنانی از حضرت بیان کنم… امام حسن مجتبی علیه السلام در سخنانش همواره از کلام الهی استفاده می کرد و به خاطر عشق و علاقه، سخنش را مزیّن به آن می ساخت و مواقعی هم به شاهد آوردن از آیات در ذیل کلام خود می پرداخت. این دسته از سخنان حضرت را می توان تحت عنوان «استشهاد و استفاده از آیات» گردآورد که البته حجّم وسیعی هم دارند و ما تنها به ذکر نمونه بسنده می کنیم:

صبر بر جهاد
امام حسن علیه السلام بعد از اطلاع از حرکت لشکر معاویه، خطبه ای خواند و فرمود: به راستی خداوند جهاد را بر بندگان خود واجب فرمود و آن را ناگوار نامید. سپس به مؤمنان مجاهد فرمود:
«واصبروا انّ الله مع الصّابرین»؛ «صبر پیشه کنید که خدا با صابران است.» ای مردم! شما به آنچه می خواهید نمی رسید مگر با صبر بر آنچه ناگوار است؟

تقوا، عامل نجات
امام حسن علیه السلام در نصیحتی طولانی به عامل تقوا اشاره می کند و می فرماید: «… خدا شما را به تقوا سفارش کرد و آن را نهایت خشنودی خود قرار داد که تقوا درِ هر توبه و سرآمد هر حکمت و شرف هر کاری است: به سبب تقوا پارسایان رستگار شدند. خداوند متعال فرمود: «انّ للمتّقین مفازاً»؛ به راستی که پرهیزکاران را رستگاری است. و فرمود: «ویُنجی الله الذّین اتقوا بمفازتهم لا یمسّهم السّوء و لاهم یحزنون»؛ و خدا کسانی را که پارسایی پیشه کنند، به کارهایی که مایه رستگاری آنها شد، نجات می دهد. بدی به آنان نمی رسد و غمگین نمی شوند.
پس ای بندگان خدا! از خدا پیروی کنید و بدانید هرکه از خدا پروا کند، خدا راهی برای بیرون رفتن از فتنه ها به رویش می گشاید و در کارش درستی بخشد و هدایتش را فراهم کند و حجّت او را پیروز کند و رو سفیدش سازد.»

اخلاص، رمز اجابت
از امام حسن علیه السلام است که فرمود: ای مردم!… با ذکر فراوان خود را از خدا (غضب و عذاب) بازدارید و با پارسایی از او بترسید و با فرمانبرداری به خدا تقرّب جویید که او نزدیک و پاسخگو است. خداوند می فرماید: «و اذا سألک عبادی عنّی فانّی قریب اجیب دعوة الدّاعی اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیؤمنوا بی لعلّهم یرشدون» هرگاه بندگان من از تو درباره من بپرسند، من نزدیکم و دعای دعاکننده را چون مرا بخواند، اجابت می کنم. پس باید فرمان مرا برند و به من ایمان آورند، باشد که راه یابند. پس خدا را فرمان ببرید و به او ایمان آورید.
درپایان برخود لازم می دانم که بگویم، از قرآن در فضای مجازی دفاع کنید.
والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

دیدگاه شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>