دارالقرآن آستان حسینی – واحد خواهران

دارالقرآن آستان حسینی – واحد خواهران

 دارالقرآن آستان قدس حسینی دارای دو واحد آموزش قرآن است که یک واحد آن متعلق به برادران و واحد دیگر اختصاص به خواهران دارد.

واحد خواهران در سال 1429 قمری تأسیس شد. این واحد جلسات مختلفی برای تدریس علوم قرآنی تشکیل می دهد. هفت حلقه درس آن اختصاص به حافظان قرآن دارد و دو حلقه نیز برای حفظ سریع قرآن فعالیت می کنند. ما در این دو بخش ضمن هماهنگی با مدیریت آموزش و پرورش، پذیرایی برخی دانش آموزان دختر هستیم.

در تابستان گذشته برخی از متقاضیان حضور در کلاس های دار القران خواهران موفق شدند ظرف مدت 3 ماه کل قرآن را حفظ کنند. لازم به ذکر است با این که دارالقرآن مدت زیادی نیست که تأسیس شده، اما پانزده دانش آموز حافظ بیشتر اجزاء قرآن دارد که برخی از آنها چند وقت دیگر ان شاء الله کل قرآن را حفظ خواهند کرد.

علاوه بر هفت کار گروه موجود، یک کار گروه هشتم نیز وجود دارد که پذیرای خواهران مسنی است که خواهان حفظ قرآن اند و دار القرآن آستان مقدس حسینی از این اشتیاق استقبال کرده، در آموزش صحیح قرآن به بانوان از هیچ کوششی دریغ نمی ورزد. لازم به ذکر است آموزش قرآن در این واحد در دو مرحله پیگیری می شود: مرحله نخست آموزش روخوانی صحیح قرآن برای خواهران مستعد است، و مرحله دوم شامل خواهرانی می شود که تلفظ و روخوانی قرآن برایشان سخت است و دارالقرآن زمان بیشتری برای آموزش آنان صرف می کند.

واحد خواهران در مسابقات مختلفی شرکت کرده است که مسابقه شورای وزیران از این جمله است و چندین قرآن آموز در این مسابقات نمرات بالا و جوایز ارزشمندی دریافت کردند. این دارالقرآن همچنین در مسابقه اداره اوقاف شیعه و آموزش و پرورش نیز شرکت کرده و اعضای آن عموما رتبه های اول را کسب کرده اند.

دانش آموزانی که در مسابقات خارج از آستان قدس حسینی، جوایزی دریافت می کنند در داخل دارالقرآن آستان قدس حسینی نیز مورد تشویق قرار می گیرند و جوایزی به آنها تقدیم می شود.

دار القرآن واحد خواهران شعبه هایی در بیشتر استان های عراق مانند بصره، ناصریه، حله، نجف، بغداد و موصل دارد که همه آنها به منظور افزایش مهارت دانش آموزان نه تنها برای حفظ قرآن بلکه تفسیر و احکام، تلاوت و روخوانی درست و ارائه روش هایی در این زمینه فعالیت می کنند تا از این دارالقرآن، دانشجویانی فارغ التحصیل شوند که در آینده تبدیل به استادان این دار القرآن شوند.

دیدگاه شما

ایمیل شما منتشر نمی شود.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>